FORBES LIST: Top 10 rigeste mennesker i Færøerne 2018

Færøerne er 18 øer midt i Nordatlanten, nordvest for Skotland og halvvejs mellem Island og Norge. Øerne er et selvstyrende øområde i Danmark, selvom de politisk sigter mod højere uafhængighed.

Denne artikel beskriver de top 10 rigeste mennesker på Færøerne. Af nogle årsager forbeholdt Best10now kan deres nettoværdi ikke vises.

Top 10 rigeste mennesker på Færøerne

10. Anfinn Kallsberg

Image result for Anfinn Kallsberg

Anfinn Kallsberg er en færøsk politiker, tidligere premierminister og den tidligere leder af Folkepartiet. Først valgt til det færøske parlament i 1980 og konsekvent siden da fungerede Kallsberg som fiskeriminister fra 1983 til 1985 og i 5 måneder i Jógvan Sundsteins første koalitionsregering i 1989 og som økonomi- og finansminister fra 1996 til 1998 i en koalition ledet af Edmund Joensen (Unionspartiet).

Han var Speaker of the Løgting 1991-1993.

Kallsberg blev Færøernes premierminister den 15. maj 1998 i en koalition dannet af folkepartiet, republikanske parti og selvstyre partiet. Hans første administration var rettet mod Færøernes økonomiske og juridiske uafhængighed og startede en proces med at antage forskellige statslige sektorer fra den danske regering. Ligeledes opstillede Danmark en plan om at give Færøerne fuld suverænitet. I 2002 gik koalitionen gennem parlamentsvalg, der resulterede i, at centrets parti trådte ind i regeringen, som var Anfinn Kallsbergs anden kabinet.

I december 2003 overtog Kallsberg de ministerier, der tidligere var repræsenteret af medlemmer af det republikanske parti, og udstedte et nyt valg, der fandt sted i januar 2004. I 2005 blev Kallsberg valgt som en af ​​to færøske borgere til at repræsentere øerne i Folketinget.

 

9. Jóannes Dan Eidesgaard

Image result for Jóannes Eidesgaard

Jóannes Dan Eidesgaard (født 19. april 1951) er en tidligere færøsk politiker. Han var Færøernes premierminister fra 2004, der startede kort efter valgvalget den 20. januar 2004, indtil den 26. september 2008, da en ny koalition tiltrådte.

Han fungerede som finansminister fra 1996 til 1998 og igen fra 2008 til 2011. Han var medlem af Folketinget fra den 11. marts 1998 til 20. november 2001.

Prev1 of 9
Use your ← → (arrow) keys to browse

%d bloggers like this: